Eb-történelem: Panenka korszakos góljától a magyar lebőgésig – 1976. Jugoszlávia
Az 1976-os labdarúgó-Európa-bajnokság záró szakaszát Jugoszláviában, 1976. június 16. és június 20. között rendezték meg. Ez volt az ötödik, az UEFA által megrendezett labdarúgó-Európa-bajnokság. Ekkor még mindig csak négy ország csapata juthatott ki a záró szakaszra, ahol a már megszokott két elődöntőt, a bronzmérkőzést és a döntőt játszották le.
Ebben az évben volt utoljára ez a rendszer, ez után a torna után a záró szakaszon már nyolc ország küldöttei vehettek részt a nagytornán. Ezen kívül ebben az évben volt utoljára az a rendszer, hogy a házigazdát a selejtezők lejátszása után választották ki. A selejtező kört 1974 and 1975 között (csoportkörök), illetve 1976-ban játszották le (negyeddöntők). A csoportkörben 8 csoport volt, mindegyikben 4–4 ország válogatottja. A mérkőzéseket oda-visszavágós rendszerben játszották le. A győzelem 2 pontot, a döntetlen 1 pontot, és a vereség 0 pontot ért. Csak a csoportelsők kerülhettek be a negyeddöntőkbe, amiket szintén oda-visszavágós rendszerben játszották le. A negyeddöntők győztesei kvalifikálhatták magukat a záró szakaszba.
A magyar csapat az 1972-es Európa-bajnoksághoz képest nemhogy előrébb nem lépett, de már a csoportmeccsek alatt oda-vissza kikapott Walestől, és nem jutott be a nyolc közé sem. A lehjobb négybe Csehszlovákia, az NSZK, Jugoszlávia és Hollandia. A csehek a hollandokkal játszották az egyik elődöntőt, és hosszabbítás után, 3-1-es győzelemmel léptek be a döntőbe, a vérszegény hollandok egyetlen találata is öngól volt. A másik ágon az NSZK is túlórázásra kényszerült déli exszomszédunk ellen, ahol MÜller két góljával az utolsó percekben intézte el Popivodáékat.
Az 1976-os labdarúgó-Európa-bajnokság döntőjét a belgrádi Crvena zvezda stadionban játszották 1976. június 20-án. A mérkőzés győztese nyerte az 5. labdarúgó-Európa-bajnokságot. Az egyik résztvevő az 1972-es Európa-bajnok NSZK, ellenfele pedig Csehszlovákia volt. A mérkőzésen a rendes játékidő után 2–2 volt az eredmény, ezt követően a hosszabbításban nem esett gól. A büntetőpárbajt a csehszlovák válogatott nyerte, amely története első Európa-bajnoki címét szerezte.
Az utolsó tizenegyest Antonín Panenka emlékezetes módon végezte el, a nekifutást követően a labda alá nyesett és a játékszer az elmozduló kapus mellett a háló közepébe hullott. Az ilyen típusú tizenegyest Panenka-tizenegyesnek is nevezik.